Pora dnia

Jeśli chodzi o porę dnia, to sesje zdjęciowe odbywają się przy różnych warunkach oświetleniowych, zarówno w dzień, jak i po zmroku. Najciekawsze zdjęcia zazwyczaj powstają podczas tzw. złotej godziny, która ma miejsce krótko po wschodzie lub przed zachodem słońca. W tym czasie światło słoneczne jest niezwykle łagodne, ciepłe, pomarańczowo-złote. Oczywiście, można fotografować też w pełnym słońcu, w samo południe, ale wówczas cienie na twarzy wyglądają mało interesująco. Ciekawe jest również robienie zdjęć tuż po zmierzchu, np. w świetle ulicznych lamp lub, jak już wspominaliśmy wcześniej – przy blasku świec. 

Miejsce

Mamy kilka swoich propozycji, ale chętnie dowiemy się, gdzie Wy chcielibyście, żebyśmy zrobili Wam tych kilka ujęć. Miejsce pierwszej randki albo plaża, na której miały miejsce zaręczyny. Park, przez który pędzicie co dzień w drodze do pracy, łąka albo las. A może zatłoczone ulice hałaśliwego miasta? Każde z tych miejsc jest wyjątkowe, tak samo, jak Wy.

Strój

Jak się ubrać? To najczęściej zadawane pytanie, kiedy umawiamy się na sesję zdjęciową. Nasza odpowiedź jest prosta: im ładniej się ubierzecie, tym lepiej będziecie wyglądać na zdjęciach. Aparat to nie magiczna różdżka, która sprawia, że ludzie nagle pięknieją. Owszem, ważne jest to, jakiego sprzętu używa fotograf i to, na ile radzi sobie z obsługą programu graficznego, bo daje to duże możliwości pracy nad obrazem, ale dla nas priorytetem jest to, by oddać ten obraz jak najbardziej naturalny, zbliżony do rzeczywistości. Rzeczywistości wykreowanej przez Was. Chodzi o to, żebyście po prostu dobrze i swobodnie czuli się podczas sesji. Gładka sukienka lub rozkloszowana spódnica i do tego elegancka koszula to najczęściej wybierany i bardzo fotogeniczny zestaw. 

Makijaż

Makijaż powinien być wyrazisty. Szczególnie w obrębie oka. Z możliwie najmniejszą ilością elementów odbijających światło. Zatem kosmetyki rozświetlające i połyskujące pozostawmy lepiej na inną okazję. 

Stylizacja

Oprócz aparatu, obiektywów oraz paru innych fotograficznych gadżetów przeważnie w bagażniku wozimy ze sobą nasz ulubiony czerwony koc piknikowy w białe grochy. Przydał się nie raz i jeszcze pewnie na wielu sesjach okaże się niezbędny, ale nic na siłę. Nie narzucamy konkretnych stylizacji. Tak jak pisaliśmy wcześniej, stawiamy na naturalność, przeważnie bez zbędnych gadżetów. Jeśli jednak wymarzyła się Wam jakaś konkretna scena warta uwiecznienia, jesteśmy otwarci na propozycje. Na przykład ostatnio, na życzenie jednej z par, wykonaliśmy plenerową sesję narzeczeńską po zmroku. 

Kilka istotnych szczegółów

Po pierwsze – wyciągamy z kieszeni wszystkie przedmioty. Klucze, telefony itp. Pozostawione w kieszeni odznaczają się na spodniach, co jest widoczne na zdjęciach i psuje końcowy efekt.

Po drugie – nie patrzymy w aparat, chyba że Was o to poprosimy. 

Po trzecie – bądźcie sobą i nie starajcie się na siłę pozować. Jeśli zostaniecie poproszeni o przytulenie się albo o pocałunek, wyobraźcie sobie, że robicie to w domu, bez asysty fotografa. 

Piotr Kłosowski Bez kategorii