fbpx

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej? To pytanie zaprząta głowę wielu osobom, które umawiają się na spotkanie z fotografem. W poniższym wpisie prezentujemy nasz punkt widzenia. Liczymy na to, że pomoże on Ci w lepszym przygotowaniu do zdjęć, co zaowocuje wymarzonymi fotografiami.

Pora dnia

Podstawowym elementem, który musi okiełznać fotograf jest światło. To od niego wszystko zależy. Sztuką jest umiejętne nim operować i kontrolować je tak, aby uzyskać zamierzony efekt. Plenerowe sesje zdjęciowe odbywają się przy różnych warunkach oświetleniowych, zarówno w dzień, jak i po zapadnięciu zmroku. Najciekawsze zdjęcia zazwyczaj powstają podczas tzw. złotej godziny, która ma miejsce krótko po wschodzie lub przed zachodem słońca. W tym czasie światło słoneczne jest niezwykle łagodne, ciepłe, pomarańczowo-złote. Uwielbiamy tę porę dnia – pozwala ona na uzyskanie pięknych obrazów i inspiruje do poszukiwania interesujących kadrów. Ciekawe jest również robienie zdjęć tuż po zmierzchu, np. w świetle ulicznych lamp lub w blasku świec albo ostatnio bardzo popularnych zimnych ogni.  Oczywiście, można i niekiedy trzeba fotografować też w pełnym słońcu, w samo południe, ale wówczas cienie na twarzy są bardzo ostre i wyglądają mało interesująco. 

 

Miejsce

Zawsze mamy kilka swoich propozycji odnośnie lokalizacji, ale chętnie dowiemy się, gdzie Wy chcielibyście, żebyśmy zrobili Wam tych kilka ujęć. W przypadku fotografowania par może to być miejsce pierwszej randki albo plaża, na której miały miejsce zaręczyny. Park, przez który pędzicie co dzień w drodze do pracy, a może zatłoczone ulice hałaśliwego miasta? Malownicza łąka lub las to wyśmienite miejsca nadające się idealnie na plener rodzinny. Miejsce ma oddawać Wasz charakter i powinniście się w nim czuć dobrze, ale nie zapominajmy o tym, że będzie ono przede wszystkim tłem naszej małej fotograficznej historii. 

Strój

Kiedy wybraliśmy już miejsce i czas, pora zadać sobie jedno z najczęściej zadawanych pytań w naszej branży: Jak się ubrać? Nasza odpowiedź jest prosta: im lepiej się ubierzecie, tym lepiej będziecie wyglądać na zdjęciach. Działamy według zasady: Aparat to nie magiczna różdżka, która sprawia, że ludzie nagle pięknieją. Zależy nam na naturalnych ujęciach, bez zbędnych efektów, które proponują współczesne programy graficzne. Owszem, ważne jest to, jakiego sprzętu używa fotograf i to, na ile radzi sobie z obsługą takiego lub innego programu graficznego, bo daje to duże możliwości pracy nad obrazem, ale dla nas priorytetem jest to, by oddać ten obraz jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości. Rzeczywistości wykreowanej przez Was. Chodzi o to, żebyście po prostu dobrze i swobodnie czuli się podczas sesji. Ważne, żeby kolorystyka była raczej stonowana. Gładka sukienka lub rozkloszowana spódnica i do tego elegancka koszula to najczęściej wybierany i bardzo fotogeniczny zestaw.

Makijaż

Makijaż powinien być wyrazisty. Szczególnie w obrębie oka. Z możliwie najmniejszą ilością elementów odbijających światło. Zatem kosmetyki rozświetlające i połyskujące pozostawmy lepiej na inną okazję. Jeśli panowie nie mają nic przeciwko, niech pozwolą swojej partnerce na przysłowiowe „przypudrowanie noska” – dzięki temu unikniecie efektu świecenia się na zdjęciach 🙂

Stylizacja

Oprócz aparatu, obiektywów oraz paru innych fotograficznych gadżetów przeważnie w bagażniku wozimy ze sobą nasz ulubiony czerwony koc piknikowy w białe grochy. Przydał się nie raz i jeszcze pewnie na wielu sesjach okaże się niezbędny, ale nic na siłę. Nie narzucamy konkretnych stylizacji. Tak jak pisaliśmy wcześniej, stawiamy na naturalność, przeważnie bez zbędnych gadżetów. Jeśli jednak wymarzyła się Wam jakaś konkretna scena warta uwiecznienia, jesteśmy otwarci na propozycje. Na przykład ostatnio, na życzenie jednej z par, wykonaliśmy plenerową sesję narzeczeńską po zmroku.

Jeszcze kilka istotnych szczegółów

Po pierwsze – wyciągamy z kieszeni wszystkie przedmioty. Klucze, telefony itp. Pozostawione w kieszeni odznaczają się na spodniach, co jest widoczne na zdjęciach i psuje końcowy efekt.

Po drugie – nie patrzymy w aparat, chyba że Was o to poprosimy.

Po trzecie – bądźcie sobą i nie starajcie się na siłę pozować. Jeśli zostaniecie poproszeni o przytulenie się albo o pocałunek, wyobraźcie sobie, że robicie to w domu, bez asysty fotografa. Trudne? Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale na pewno będzie przyjemnie 🙂